Liczba wyświetleń strony:

ŚWIĘTE  TRIDUUM  PASCHALNE

,„Ponieważ Chrystus dokonał dzieła odkupienia ludzi i doskonałego uwielbienia Boga głównie Przez swoje paschalne misterium, w którym umierając zniweczył naszą śmierć, a zmartwychwstając przywrócił nam życie, święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Tak jak niedziela stanowi szczyt tygodnia, tak rok liturgiczny osiąga szczyt w uroczystość Paschy. Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej, dochodzi do szczytu w Wigilię Paschalna i kończy się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania” (ORLiK 18-19)

WIELKI TYDZIEŃ

NIEDZIELA   PALMOWA

czyli   MĘKI  PAŃSKIEJ

Wprowadza nas w Wielki  Tydzień.

Obchodzi się pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, przez procesję ludu po poswięceniu palm.

WIELKI POST

WIELKI    POST

Czas czterdziestodniowego Postu ma na celu przygotowanie wiernych do obchodzenia Paschy. Liturgia wielkopostna usposabia do sprawowania paschalnego misterium zarówno katechumenów przez różne stopnie chrześcijańskiego wtajemniczenia, jak i wiernych, którzy odnawiają w sobie pamięć o chrzcie i konieczności pokuty.

Czas Wielkiego postu trwa od Środy popielcowej do Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej.

Wskazania

na

Środę Popielcową i Wielki Post

1.     W Środę Popielcową w czasie każdej Mszy Św. po homilii mszalne następuje błogosławieństwo popiołu i posypanie głów ( opuszcza się wówczas akt pokuty – gdyż posypanie głów popiołem zastępuje go).

2.     W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły : jakościowy i ilościowy                              - obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 rok życia do rozpoczęcia 60 roku życia                              - sama wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich którzy ukończyli 14 rok życia

3.     W każdą niedzielę Wielkiego Postu w kościołach w godzinach popołudniowych odprawia się Gorzkie Żale

4.     W każdy piątek Wielkiego Postu  w kościołach odprawiana jest Droga Krzyżowa.

5.     Za udział w nabożeństwie  Gorzkich Żali oraz za odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

czwartek,
18 kwietnia 2024

(109. dzień roku)

Czwartek, III Tydzień Wielkanocny